W poszukiwaniu źródeł energii.

W poszukiwaniu źródeł energii.

Codziennie dążymy do zachowania równowagi w naszym życiu. Raz udaje się nam to lepiej, raz gorzej. Pracując na etacie, zwykle wracamy do domu późno, nadrabiamy zaległości w domowych obowiązkach i w rezultacie kładziemy się spać zmęczeni i wyczerpani. Prowadząc własną działalność, często mamy wrażenie, że pracujemy praktycznie non stop i nie mamy przerw na oderwanie się od pracy.

Jeśli jesteś na mojej liście mailingowej, to już wiesz, dlaczego nie pisałam przez dłuższy czas. Jeśli jednak jesteś tu po raz pierwszy, to chciałam Ci powiedzieć, dlaczego tak ważne jest, aby najpierw pamiętać o sobie i swoich potrzebach, a dopiero potem zajmować się pozostałymi sprawami. Analogią jest sytuacja, kiedy w samolocie spada poziom tlenu i osoby dorosłe najpierw zakładają maski sobie, a dopiero potem dzieciom. Dlaczego? Ponieważ, jeśli nie zabezpieczą najpierw sobie dopływu tlenu, to mogą nie być w stanie zadbać o dzieci.

Ja popełniłam ten błąd i dość boleśnie przekonałam się, że nawet specjalistom trudno jest utrzymać czasami życiową równowagę. Zamiast zadbać o swój wypoczynek i pasje, dokładałam sobie kolejnych obowiązków. Brak równowagi odbił się na moim zdrowiu, pojawiły się problemy sercowe na tle przemęczenia, złe samopoczucie i brak energii i musiałam przejść liczne badania. Dziś jest już wszystko pod kontrolą, ale wciąż muszę dbać o uzupełnienie witamin i minerałów w moim organizmie, bo wciąż nie wróciły do prawidłowego poziomu. Bardzo pilnuje zdrowej i zbilansowanej diety i dbam o siebie.
Organizm człowieka musi czerpać energię ze zbilansowanej diety, dostarczającej węglowodany (głównie złożone), tłuszcze i białka w odpowiedniej ilości i w odpowiednich proporcjach oraz zapewniającej pokrycie zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze zgodnie z normami. Oczywiście zdrowe odżywianie nie wystarczy, aby organizm wrócił do formy.

Prawidłowe zarządzanie swoją energią

Prawidłowe zarządzanie swoją energią wymaga od nas równowagi pomiędzy czterema powiązanymi ze sobą źródłami energii: fizycznej, emocjonalnej, umysłowej i duchowej. Właściwie zbilansowane, zapewniają nam właściwy poziom energii.
Energia fizyczna to jedzenie, sen i aktywność fizyczna.

Energia emocjonalna to nasze emocje, które wpływają na nasz nastrój i dają siłę i zapał albo odbierają nam chęć do działania. Dlatego trzeba dbać o pasje, o robienie tego, co sprawia nam przyjemność, o odpoczynek i regenerację.

Energia umysłu przyczynia się do efektywności w działaniu i dobrego samopoczucia. Koncentracja na tym, co robimy w danej chwili, umiejętność nierozpraszania się i kreatywność są kluczowe dla jej równowagi.

Energia duchowa to odkrywanie swojego prawdziwego „ja” i odpowiedzi na pytania: Co jest dla mnie ważne w życiu? Do czego dążę? Jak chcę osiągnąć swoje cele?

Jak zadbać o siebie?

Najważniejsze jest rozwijanie własnej uważności i umiejętność dostrzegania tego, co prowadzi do zaburzenia równowagi w naszym życiu. Trzeba stworzyć swoje rytuały, które dostarczają nam pozytywnych emocji i podnoszą nasz poziom energii.
Dlatego ja od czasu do czasu robię sobie wolne i uciekam w góry, żeby zadbać o swoje Ciało, Umysł i Duszę. Naładować się pozytywnymi emocjami, pooddychać świeżym powietrzem i dostarczyć odpowiedniej dawki ruchu. Taka zmiana otoczenia ma niezwykle korzystny wpływ na nasz organizm. Takie wypady są, od kiedy pamiętam moim źródłem energii. A jakie jest Twoje źródło energii? Co daje Ci radość? Skąd czerpiesz chęć do życia? Co ładuje Cię pozytywnymi emocjami? Jaki jest Twój sposób na odpoczynek?

Może jest to CUDny weekend w górach dla MAM? Jedziesz ze mną?

Przeczytaj również artykuł

Dlaczego odpoczynek jest tak ważny!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.