Dlaczego odpoczynek jest tak ważny w codzinnym życiu.

Jak znaleźć chwilę na relaks, kiedy dzienny grafik pęka w szwach?

I dlaczego jest to takie ważne?

Mark Black, amerykański autor, trener i mówca motywacyjny powiedział, że „czasami najbardziej produktywną rzeczą, jaką możesz zrobić, jest relaks”. Przeczytaj te słowa uważnie i pozwól się nimi zainspirować.

Dlaczego czasami zapominamy się zrelaksować?

Dzisiejsze życie upływa w gorączkowym tempie i trudno nam znaleźć czas na relaks. Życie zawodowe wywiera na nas sporą presję, w domu czekają obowiązki, jest mnóstwo terminów do dotrzymania i tak naprawdę to najczęściej po prostu zapominamy odpocząć!

Kiedy stres przynosi negatywne skutki?

Stres nie musi być zły, pod warunkiem, że pojawia się od czasu do czasu, aby pomóc nam poradzić sobie z trudnymi sytuacjami. Kiedy dopada nas stres, w naszym organizmie zachodzą fizyczne zmiany, które umożliwiają podjęcie działań i które szybko zanikają po rozwiązaniu problemu.
Stres może jednak negatywnie wpływać na nasze samopoczucie fizyczne, objawiając się bólami głowy, zmęczeniem, niskim poziomem energii, problemami ze snem, napięciem mięśni szyi i karku, a także samopoczucie emocjonalne powodując drażliwość, lęk czy uczucie przytłoczenia.

Stres podnosi poziom kortyzolu w organizmie i jeśli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, to może się to przyczynić do trudności w koncentracji, odczuwania niepokoju czy natłoku myśli.
Jeśli zbyt długo jesteśmy pod wpływem dużego stresu, może to być szkodliwe dla naszego zdrowia. I choć nie jesteśmy w stanie unikać stresu, to musimy nauczyć się sobie z nim radzić.

Co się dzieje z naszym ciałem, kiedy odpoczywamy?

Kiedy odpoczywamy, przepływ krwi się zwiększa, dodaje energii i uspokaja, rozjaśnia umysł i wzmaga koncentrację. Odpoczynek spowalnia tętno, obniża ciśnienie krwi i łagodzi napięcie. Wspomaga również trawienie, ponieważ gdy jesteśmy zrelaksowani, skuteczniej wchłaniamy niezbędne składniki odżywcze, co pomaga zwalczać choroby i infekcje.

Jak się relaksować, kiedy brak ci czasu w ciągu dnia?

Jeśli jesteśmy obciążenie pracą albo spadło na nas dużo problemów, istotne jest, aby kilkukrotnie w ciągu dnia oderwać się choćby na kilka minut od obowiązków i kłopotów, które powodują wzrost poziomu stresu.
Wbrew pozorom nawet króciutki relaks i niemyślenie o problemach mogą nam dać energię, aby poradzić sobie ze wszystkim. Choć z początku może to nie być łatwe, zobaczysz, że szybko wejdzie ci to w nawyk. Potraktuj to, jak ćwiczenie – zaplanuj 5 minut odpoczynku kilka razy w ciągu dnia.

A oto kilka technik relaksacyjnych, które są szybkie i łatwe do wykonania:
– Medytacja – pomoże Ci się zrelaksować oraz wprowadzi Twoje ciało i umysł w stan harmonii, możesz skorzystać z aplikacji na telefon lub odnaleźć medytacje na stres na kanale You Tube.
– Progresywne rozluźnienie mięśni, czyli naprzemienne napinanie i rozluźnianie mięśni całego ciała.
– Wizualizacja – wyobraź sobie relaksujące miejsce i skup się na szczegółach.
– Spokojny spacer z obserwacją otoczenia: roślin, drzew, nieba.
– Kilka stron ulubionej lektury.
– Uspokajająca muzyka.
– Rozmowa z przyjacielem.
– Ciepła kąpiel z pianą.

Albo po prostu zrób coś, co lubisz, co pomoże ci uwolnić umysł i ciało od stresu na chwilę.

Najważniejsze, żeby codziennie robić takie krótkie relaksujące przerwy kilka razy na dzień!

Spróbuj, a zobaczysz, jak uspokoi się twoje życie.

Przeczytaj również artykuł o tym

Jak odzyskać równowagę będąc w kryzysie? Poznaj moje techniki jak radzić sobie ze stresem.


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.