Czy warto robić noworoczne postanowienia?

Czy warto robić noworoczne postanowienia? Jak planować aby wytrwać w noworocznych postanowieniach?

Zastanawiasz się, czy robienie postanowień noworocznych ma sens? Robisz je na fali dobrej energii związanej z nastaniem nowego roku, a po kilku tygodniach nic z tego nie pozostaje. Zastanawiasz się więc, jak planować, aby wytrwać w noworocznych postanowieniach?
Dlaczego właściwie podejmujemy noworoczne postanowienia? Koniec roku to taki okres, że czujemy, jak zamyka się w naszym życiu jakiś rozdział. Natomiast nowy rok ma przynieść nową energię i nadzieję na lepsze życie. W tych oczekiwaniach nie ma niczego złego. Najczęściej te postanowienia wynikają z naszych głębokich pragnień. Błędem jest tylko, jak w szczegółach zabieramy się do ich planowania. Statystyki bowiem pokazują, że tylko niewielki, kilkuprocentowy odsetek osób, które podjęły noworoczne postanowienia, zrealizowało je rzeczywiście.

Jak więc wytrwać w noworocznych postanowieniach i z powodzeniem je zrealizować?

Do tego posłuży zasada SMART służąca w teorii zarządzania czasem do wyznaczania celów. Rozwinięcie pierwszych liter jej nazwy to konkretne wskazówki:


S – Sprecyzowany

Jasno i konkretnie określony cel to podstawa. Nie tworzymy ogólnikowych stwierdzeń typu: zadbam o zdrowie, tylko konkretnie określamy np.: codziennie będę ćwiczyć lub wyjdę maszerować do parku.


M – Mierzalny

Cel musi być określony w konkretnej liczbie, czyli: codziennie będę ćwiczyć przez pół godziny.


A – Osiągalny

Nasz pomysł musi być realny do zrealizowania. Jeśli dysponujemy czasem, żeby pół godziny codziennie poświęcić na ćwiczenia, to wtedy ma on sens. Jeśli nie mamy wolnego czasu, to nie da się tego zrealizować.


R- Istotny  

To, co sobie postanowimy, musi mieć dla nas jakieś znaczenie. Albo tego pragniemy, albo z innego powodu uważamy, że to jest konieczne, np. muszę podjąć aktywność fizyczną, bo mam coraz gorszą kondycję i jak tak dalej pójdzie, to nie wejdę po schodach o własnych siłach.

T – Określony w czasie


Cel powinien mieć określony czas, w jakim będziemy go realizować, żeby przyniósł zamierzone efekty i łatwo było utrzymać motywację. Czyli nie za krótko i nie za długo, np.: codziennie przez 3 miesiące będę ćwiczyć w domu.

Jeżeli w ten sposób określimy nasze noworoczne postanowienie, to ma ono ogromną szansę na satysfakcjonującą nas realizację. Podjęcie i realizacja postanowienia wzmacnia w nas poczucie pewności siebie. Wpływa na naszą samoocenę. Postrzegamy siebie, jako osobę wytrwałą, mającą realny wpływ na swoje życie. Taki sukces przełoży się na to, że kolejne wyzwania będziemy realizować już bez takiego wysiłku, jaki towarzyszył nam przy poprzednim projekcie.

Co jeszcze możesz zrobić, żeby pomóc sobie wytrwać w noworocznych postanowieniach?

Czy to postanowienie jest na pewno Twoje?

Chcesz coś zrobić z własnej woli, czy wynika to może z oczekiwań otoczenia? Czy nie ulegasz presji, że coś trzeba? Tylko postanowienie wynikające z Twoich głębokich przemyśleń i potrzeb ma szansę się zrealizować.

Określ tylko jeden cel, postanowienie do zrealizowania

Jeśli zaplanujesz za dużo nowych wyzwań, to trudno będzie je realizować. Każde z nich wymaga przecież zasobów energii i czasu. Dlatego wyznacz sobie tylko jeden konkretny cel. Po jego zrealizowaniu możesz przystąpić do kolejnego.

Opowiedz komuś bliskiemu o swoich planach i pomysłach na nowy rok

Poszukaj wsparcia u osoby Tobie życzliwej. Zaproponuj jej wspólne podjęcie noworocznych zobowiązań. Każdy z Was określa swój cel, a wspólnie motywujecie się i rozliczacie z ich realizacji.

Mam nadzieje, że przedstawione przeze mnie wskazówki pozwolą Ci świadomie podjąć decyzję, czy warto robić noworoczne postanowienia? A metoda SMART wskaże drogę jak planować, aby w nich wytrwać.
Życzę Ci spełnionych postanowień noworocznych.

Przeczytaj również:

Jak to jest z tym planowaniem?

Biznes zgodny z wartościami

6 thoughts on “Czy warto robić noworoczne postanowienia?”

  1. Ja postanowień noworocznych nie robię od jakiegoś czasu. Swoje cele wyznaczam cały rok, a nie w jeden określony czas. Pozdrawiam już świątecznie. 🎄

  2. Ciekawy wpis i dobre porady 🙂 Rozważam czy w tym roku nie zrobić jakichś postanowień, zazwyczaj planowanie mi starcza i pomijam ten etap.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.