Czy warto robić podsumowanie starego roku?

przeczytaj czy warto robić podsumowanie starego roku

Możesz mieć wrażenie, że na przełomie starego i nowego roku wszyscy robią podsumowania. Szczególnie jeśli aktywnie korzystasz z social mediów i przeglądasz bogi. Zastanawiasz się zapewne, czy ulec tej presji i czy Ty też musisz robić takie podsumowanie.
Ja uważam, że warto robić podsumowanie starego roku i chcę Cię przekonać, w jakim celu i jak wykonać taką analizę.

Dlaczego warto robić podsumowanie starego roku

1. Podsumowanie to konieczne narzędzie do sporządzenia dobrych planów na nowy rok. Tylko skonfrontowanie się z wnioskami, czasem trudnymi, pozwala naprawdę coś zmienić i poprawić w przyszłości. Tak naprawdę takie analizy powinny być dokonywane cyklicznie, szczególnie jeśli działasz intensywnie w jakimś zakresie, np. w biznesie. Gdyby robione były np. co kwartał, koniec roku nie kojarzyłby się w ogromnym wysiłkiem przy takim jednorazowym rozliczeniu.

2. Zyskujesz wiedzę na temat, co Ci się udało zrobić. Mamy tendencję do niedoceniania siebie. Szczególnie przodują w tym kobiety. Z reguły skupiają się na tym, co nie wyszło, ujmując rangi sukcesom, nawet tym najmniejszym.

3. Masz przed sobą czystą kartę do zapełnienia. Odkreślając grubą kreską to, co było, zyskujesz przestrzeń i energię na nowe projekty. Nowy rok to okazja, żeby zrezygnować z działań, które nie przyniosły zamierzonego efektu. To szansa na podjęcie nowych wyzwań.

Jak zrobić podsumowanie starego roku

1. Jeżeli prowadziłaś planner lub notatki ze swoich projektów, to teraz jest moment, żeby je przejrzeć i przeanalizować, pod kątem tego, co udało się zrealizować, a co nie.

2. Jeżeli nie prowadziłaś takich zapisków, bo nie realizowałaś żadnego dużego projektu, to możesz przejrzeć galerię zdjęć w swoim telefonie. To najlepsza kronika najważniejszych wydarzeń w Twoim życiu, miłych chwil i sukcesów.

3. Zadaj sobie kilka pytań:

  • Co wydarzyło się dobrego, a co złego w minionym roku?
  • Jakie miałaś cele ? Czy udało się je zrealizować?
  • Co było przyczyną takiego stanu?
  • Czego było za dużo albo za mało?
  • Z czego musiałaś zrezygnować i dlaczego?
  • Jakie wydarzenia/ludzie wpłynęli na klapę/sukces Twojego przedsięwzięcia?
  • Co chcesz kontynuować w nowym roku, a z czego zrezygnować?

Tych pytań może być dużo i zależeć będą od tego, co dokładnie chcesz poddać analizie. Inne pytania będą dotyczyły sfery prywatnej, a inne zawodowej czy biznesowej.

Mam nadzieję, że zachęciłam Cię do zrobienia podsumowania 2021 roku. Jeżeli masz jeszcze jakieś wątpliwości, to najlepiej przekonasz się … próbując. Często jest tak, że najcięższy jest moment startowy, a potem to już idzie z górki. A otrzymane w wyniku tego informacje są bezcenne.

O tym, jak wyglądał mój 2021 rok, przeczytasz w poście na Facebooku. Nie był to łatwy rok, ale podołałam wyzwaniom, które przyniosło mi życie i niech to będzie inspiracją dla Ciebie.
https://www.facebook.com/halina.bernatt/posts/10220104759185209

Przeczytaj również artykuł o tym

Czy warto robić postanowienia noworoczne


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.