Biznes zgodny z wartościami, czyli jaki? Lekki, łatwy i przyjemny!

Halina Bernatt Planistka Biznesu

Dzisiaj chciałabym porozmawiać z Tobą o WARTOŚCIACH nie tylko w kontekście biznesowym, ale też prywatnym.

Wierzę, że podstawą skutecznego działania jest jasno określony cel i precyzyjna droga do jego osiągnięcia, a biznes można prowadzić w zgodzie ze sobą i swoimi wartościami. Jak to osiągnąć?

Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, co dla mnie w życiu jest ważne, co jest najważniejsze? Które wartości kierują moim życiem? Czy podejmowane decyzje są zgodne z moimi wartościami? Czym się kieruję dokonując pewnych wyborów?
Ciekawa jestem, które wartości, jako pierwsze przyszły Ci do głowy? Którymi wartościami kierujesz się w życiu prywatnym, a którymi w życiu zawodowym? Czy są to te same wartości? Czy są spójne? Czy sprzeczne?

Najważniejsze wartości, którymi ja kieruję się w życiu to niezależność, rozwój osobisty i życie rodzinne. Wszystkie decyzje, które podejmuję, staram się, żeby były zgodne z tymi wartościami. W ten sposób szybciej docieram do celu. I tak właśnie już od 8 lat tworzę swoje imperium biznesowe wokół swojego życia, a nie odwrotnie. Prowadzenie własnej firmy daje mi niezależność. Ta natomiast umożliwia mi angażowanie się w nowe projekty, realizowanie kolejnych pomysłów, zdobywanie wiedzy, czyli ciągły rozwój. Dopełnieniem tych dwóch obszarów jest moja rodzina i czas, który z nią spędzam. Tego czasu teraz potrzebuję jeszcze więcej, ponieważ jak wiesz nasza rodzinka powiększyła się 4 miesiące temu.

Wierzę, że podstawą szczęśliwego życia jest wybór własnej drogi, jednak, aby nią pójść musisz dopłynąć do źródła swoich potrzeb. Czy znasz je? Czy wsłuchujesz się w siebie? Dlaczego tak ważne jest poznanie wartości, którymi kierujemy się w życiu? 

Uważam, że przyjrzenie się temu aspektowi jest ważne, ponieważ determinuje nasze wybory. Często działamy automatycznie, bo wypada, bo należy, bo co ludzie powiedzą i choć pozornie jesteśmy szczęśliwi i teoretycznie robimy wszystko z własnego wyboru to czujemy wewnętrzny zgrzyt. Czasem okazuje się nawet, że realizujemy cele, ale nie własne, lecz cudze.
Dlaczego? Właśnie, dlatego że na chwilę zapomnieliśmy o wartościach, które są dla nas ważne. Pędzimy przed siebie bez zastanowienia. Żeby chwilę się zatrzymać, oczyścić umysł i przypomnieć sobie, co jest ważne na początku naszej współpracy rozwiązujemy test, który bada Twoje wartości.
Zadziwiające jest to, że kiedy proponuję wykonanie tego testu większość z Was odpowiada, że doskonale zna swoje wartości i test nie jest potrzebny. Jednak po jego wykonaniu jesteście zaskoczone wynikiem. Czasem pozytywnie czasem negatywnie. Jednak wiele kwestii nabiera jaśniejszych kolorów i dalsza praca pięknie i lekko się układa. A Wy zaczynacie Tworzyć biznesy zgodne z Wami i Waszymi wartościami. A ja wówczas jestem szczęśliwa i spełniona!

Podsumowując, warto poznać swoje wartości, bo dzięki temu możesz podejmować bardziej świadome decyzje, a tym samym skuteczniej osiągniesz wyznaczone cele. Pamiętaj jednak, że poznanie wartości to proces, a prowadzenie życia w zgodzie z nimi to proces długotrwały, nie zawsze łatwy, zwłaszcza na początku. Warto jednak odkryć siebie, swoje wartości i mieć wpływ na życie prywatne i zawodowe. Z czasem zobaczysz, że wszystko się pięknie układa!

Prosperują ze mną z lekkością w zgodzie ze sobą !!!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.